Bağırsaq tıxanması qarın boşluğu orqanlarının ən ağır patologiyalarından biridir. Bu vəziyyət bağırsaqlar vasitəsilə hərəkətinin çətinləşdiyi və ya tamamilə dayandığı klinik təzahürlər kompleksinə aiddir. Bu patologiya sağlamlıq üçün çox təhlükəlidir.
“Medicina” xəbər verir ki, bağırsaq tıkanıklığının ilkin əlamətlərini qaçırmamaq barədə cərrah, ali kateqoriyalı həkim, dosent Andrey Cadjiyev bildirib.
“Bağırsaq tıxanıqlığı bütün təcili qarın xəstəliklərinin orta hesabla 9,4%-ni təşkil edir. Çox vaxt bu patoloji vəziyyət 30-60 yaşlı insanlarda, kişilərdə isə qadınlardan iki dəfə çox inkişaf edir. İlk 4-6 saatda vaxtında tibbi yardım olmadıqda, ölüm nisbəti 90% -ə çata bilər.
Bağırsaq tıxanıklığının inkişafına səbəb olan əsas amillər arasında, əvvəllər peritonun orqanlarına cərrahi müdaxilələrdən sonra yaranan qarın boşluğunda bitişmələr, həmçinin yoğun və nazik bağırsağın xoşxassəli və bədxassəli şişləri, bağırsağın daxili orqanlarının orqanlarının sıxılması, uzanmış sigmoid kolon) və müxtəlif lokalizasiyanın yırtıqlarıdır.
Xəstəliyin əlamətləri, ilk növbədə, xəstə insanda zəiflik və tərləmənin artması ilə müşayiət olunan qarın nahiyəsində kəskin, sancı şəkilli ağrılar, köp və tualetə gedə bilməməkdir.
Bağırsaq tıxanıklığının başqa bir xarakterik əlaməti əvvəlcə mədə şirəsi, sonra öd qarışığı ilə qusmasıdır. İncə bağırsaq təsirləndikdə, qusma daha sürətli inkişaf edir və daha sıx olur.
Xəstəlik irəlilədikcə simptomlar güclənir. Qarın asimmetrik olur, şişir, xəstənin bədənində artan intoksikasiya əlamətləri görünür. Bağırsaq lümenindən patogen flora sərbəst qarın boşluğuna, eləcə də qan dövranına keçir, ağrı və zəhərli şoka səbəb olur.
Bu vəziyyətdə xəstənin dərisinin solğunluğu, soyuq tər, taxikardiya, qan təzyiqinin kəskin azalması və şiddətli başgicəllənmə mümkündür. Şok adətən xəstəliyin birinci və ya ikinci gününün sonuna doğru inkişaf edir.
Xəstəni təhdid edə biləcək ən təhlükəli şey toxuma nekrozu və bağırsaq perforasiyasıdır (bağırsaq divarından qarın boşluğuna daxil olan deşiklərin əmələ gəlməsi). Bu vəziyyət ölümcül nəticənin qarşısını almaq üçün dərhal cərrahi müdaxilə tələb edir.
Əməliyyatın əsas məqsədi bağırsağın ölü nahiyələrini azad etmək və ya lazım olduqda çıxarmaq, bitişmələri parçalamaq və həzm orqanlarının normal fəaliyyətinə mane olan mexaniki maneələri aradan qaldırmaqdır.
Nazik bağırsağın nekrozu zamanı canlı toxuma daxilində görünən hissədən ən azı 20 sm aralı girinti ilə rezeksiya aparılır. Mütəxəssislər kolonda problemləri aşkar edərlərsə, təsirlənmiş ərazini şiş və yaxınlıqdakı limfa düyünləri ilə çıxarırlar.
Əməliyyatdan sonra düzgün reabilitasiya xəstələrin sürətli sağalmasının əsas şərtidir. Adətən su-duz və zülal balansını normallaşdırmağa, orqanizmin intoksikasiya səviyyəsini azaltmağa və bağırsağın motor funksiyasını yaxşılaşdırmağa yönəlmiş prosedurlar həyata keçirilir. Belə savadlı və hərtərəfli müalicə bizə gələcəkdə ağırlaşma riskini əhəmiyyətli dərəcədə azaltmağa və xəstələrin vəziyyətini yaxşılaşdırmağa imkan verir."